27 marca 2018

Facebook profile photo

facebook zdjęcie profilowe

Zdjęcie profilowe na Facebooku

- dotyczy zarówno profili prywatnych, jak i stron - Facebook Pages

Jaki wymiar powinno mieć zdjęcie profilowe na Facebooku?

Zacznę może od tego, że wyświetlane jest ono na komputerach jako obraz o wymiarach:

 • 160x160px - na profilach prywatnych
 • 180x180px - na stronach

Mogłabyś z tego wyciągnąć wniosek, że minimalny wymiar zdjęcia profilowego to właśnie:

 • 180x180px - niestety nie...

Po próbie wgrania zdjęcia o tym rozmiarze otrzymasz komunikat - "To zdjęcie jest małe, a zdjęcie profilowe będzie mniej wyraźne."

Nie poddawajmy się może...

 • 190x190px - otóż też nie

Przeprowadziłam test z różnymi wymiarami tak, aby określić najmniejszy rozmiar zdjęcia profilowego, który zaakceptuje Facebook i okazało się, że wymiarem tym jest:

 • 320x320px!
wymiary zdjęcia profilowego na Facebooku

Jak powinno wyglądać zdjęcie profilowe na Facebooku?

Kadrując zdjęcie lub przygotowując plik z logo musisz wziąć pod uwagę, że w postach i reklamach będzie ono przycinane na kształt koła. Istotnym jest więc pozostawienie wystarczająco dużego marginesu, tak aby nic nie zostało „ucięte”, a zdjęcie w obu wersjach wyglądało dobrze.

Piłat Anna zdjęcie
Piłat Anna
owockowo logo
owockowo
pilatanna logo
pilatanna

Jaki format powinno mieć zdjęcie profilowe?

W swojej dokumentacji Facebook zaznacza, że w przypadku grafik z logo lub tekstem lepsze wyniki wizualne może dać skorzystanie z pliku PNG niż np. JPEG. PNG jest to format, który sama często polecam i w którym zwykle przygotowuję zdjęcia profilowe.

Dlaczego tak się uparłam na najmniejszy możliwy wymiar profile photo?

Chciałam dać Facebookowi jak najmniej...

Teraz pewnie zastanawiasz się - o co jej chodzi?

Zaraz wytłumaczę, ale najpierw odpowiedz sobie samej na pytanie czy czytałaś regulamin Facebooka?

 • jeżeli tak, to brawo dla Ciebie : )
 • jeżeli nie, koniecznie przeczytaj post do końca i najlepiej pełny regulamin ; )

Wracając do wyjaśnienia, chciałam dać Facebookowi jak najmniej ponieważ:

„1. W przypadku treści objętych prawem własności intelektualnej (IP, ang. intellectual property), takich jak zdjęcia i filmy, użytkownik przyznaje nam poniższe uprawnienia zgodnie z wprowadzonymi przez siebie ustawieniami prywatności i ustawieniami aplikacji: użytkownik przyznaje nam niewyłączną, zbywalną,obejmującą prawo do udzielania sublicencji, bezpłatną, światową licencję zezwalającą na wykorzystanie wszelkich treści objętych prawem własności intelektualnej publikowanych przez niego w ramach serwisu Facebook lub w związku z nim (Licencja IP). Licencja IP wygasa wraz z usunięciem przez użytkownika treści objętych prawami własności intelektualnej lub konta, o ile treści te nie zostały udostępnione innym osobom, które ich nie usunęły.” - Regulamin Facebooka

W związku z tym możemy założyć, że w momencie publikacji jakichkolwiek treści na portalu Facebook, przestajemy mieć nad nimi całkowite panowanie.

Owszem, możemy usunąć swoje treści lub zdjęcia, ale jeżeli ktoś inny już je wykorzystał, udostępnił - Facebook nadal będzie z nich korzystał. Zastanów się więc dwa razy co dodajesz i czy jest to niezbędne. Jak np. dodawanie ogromnego rozmiaru zdjęcia profilowego – kiedy wystarczy tylko 320x320px! ; )

4 komentarze:

 1. Bardzo cenne i praktyczne informacje. Ta wiedza na pewno się przyda każdemu użytkownikowi tego popularnego portalu społecznościowego. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. : ) Zapraszam po więcej już niebawem!

   Usuń
 2. właściwie publikując w internecie nie do końca wiemy co naprawdę sie dzieje kto wchodzi co naprawdę robi...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety tak własnie jest. Warto przemyśleć "najgorszy" scenariusz wykorzystania przez inne osoby publikowanych przez nas rzeczy.

   Usuń