13 sierpnia 2016

Czym jest SEO i o co chodzi w tym całym pozycjonowaniu?

Czym jest SEO?

Pozycjonowanie to optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych. Tak w skrócie możemy zdefiniować pojęcie znane pod akronimem SEO (ang. Search Engine Optimization), wywołujące w niektórych z Was przerażenie. Nie taki jednak diabeł straszny, jak go malują...
W przypadku tego kursu obiektem optymalizacji dla wyszukiwarek internetowych będzie Twój blog. Najlepiej jeśli posiadasz go na platformie Blogger, bo właśnie na niej będą obrazowane przykłady. Jeżeli jednak nie, nie uciekaj tak szybko, pewne informacje mimo wszystko będą dla Ciebie przydatne.

O co chodzi w tym całym pozycjonowaniu?

Myśląc o pozycjonowaniu należy wziąć pod uwagę szereg różnych czynności, które należy będzie wykonać w celu podniesienia pozycji danego bloga w wynikach wyszukiwania. Jest to główny cel, dający możliwość osiągnięcia większej liczby wejść na bloga, co przekłada się na pozyskanie nowych czytelników czy też zwiększenie zysków np. z reklam.

Ćwiczenie

W celu zobrazowania czym jest pozycjonowanie, a co najistotniejsze przedstawić jego efekt lub jego brak, wykonaj poniższe ćwiczenie.
1. Otwórz przeglądarkę w trybie prywatnym (np. incognito w Google Chrome) *.
2. Wejdź na stronę internetową www.google.pl.
3. Wpisz nazwę swojego bloga, z którą się identyfikujesz lub pseudonim **
* Wyszukiwanie to należy przeprowadzić w trybie prywatnym, ponieważ np. przeglądarki internetowe personalizują nasze wyszukiwanie i wyniki w trybie użytkownika nie będą odzwierciedlały stanu faktycznego.
** Wyszukiwanie to przykładowo przeprowadziłam wpisując nazwę swojego bloga będącą jednocześnie pseudonimem: pilatanna lub Piłat Anna.
Jeżeli tak, jak w przypadku przeprowadzonego przeze mnie przykładowego wyszukiwania, Twój blog znajduje się na samej górze to bardzo dobrze. Pamiętając jego nazwę, a adresu nie, czytelnicy bez problemu znajdą go przy pomocy wyszukiwarki. Jeżeli natomiast Twojego bloga nie ma na samej górze, nie martw się, w następnych lekcjach pokażę Ci w jaki sposób możesz bloga ku niej pokierować.

Koniecznie zanotuj!

Jeżeli Twój blog nie znajduje się na samej górze, ale jest widoczny na pierwszej stronie, zanotuj na którym miejscu, tak aby móc później sprawdzić efekty swoich działań.

Czy ta lekcja była dla Ciebie przydatna?

Jeżeli tak, podziel się nią z innymi za pomocą poniższego przycisku lub po prostu podeślij link do niej znajomej osobie. : )

4 komentarze:

 1. i mój na pierwszym miejscu, ale to dlatego że mam unikalną nazwę - tak myślę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to bardzo możliwe. Unikatowa nazwa jest ważna. :)

   Usuń
 2. Mój blog występuję na pierwszy miejscu, zaraz po moin kanale na YT. :)
  Ale też mam dość niespotykaną nazwę. :)
  Boczar Czarny

  OdpowiedzUsuń