15 sierpnia 2016

Czym jest pozycja w wyszukiwarce i jak ją sprawdzić?

Czym jest pozycja w wyszukiwarce?

Pokażę Ci to na przykładzie. Wyobraź sobie, że tak jak ja wykonujesz projekty blogów, jest to Twój główny "produkt", na którego sprzedaży zależy Ci najbardziej. Oczywiście masz też w ofercie inne, tak jak np. projekty grafiki czy projekty mailingów. Ich pozycjonowanie również jest istotne, ale na początek skup się na głównym produkcie. Zależy Ci, aby osoby zainteresowane takim produktem dotarły właśnie do Ciebie, nieprawdaż? Wyobraź sobie, że chcesz kupić "produkt" jakim jest projekt bloga, co robisz najpierw? Odpalasz wyszukiwarkę Google, koniecznie w trybie incognito*, wpisujesz wyszukiwaną frazę i wyszukujesz strony oferujące "projekty blogów".
Widzisz listę stron ale... Twojego bloga wcale tutaj nie ma. Dlaczego? Ponieważ nie został on dobrze zoptymalizowany dla wyszukiwarek internetowych. Znajduje się dopiero na drugiej stronie, nie jest to zły wynik, ale mogłoby być lepiej. Tak więc pozycja w wyszukiwarce to nic innego jak wiarygodność bloga w sieci i jego zgodność z wyszukiwanym przez użytkownika słowem kluczowym.
* Wyszukiwanie to należy przeprowadzić w trybie prywatnym, ponieważ np. przeglądarki internetowe personalizują nasze wyszukiwanie i wyniki w trybie użytkownika nie będą odzwierciedlały stanu faktycznego.

Jak ją sprawdzić?

Pozycję w wyszukiwarce możesz sprawdzić, tak jak w powyższym przykładzie ręcznie, lub za pomocą specjalnych narzędzi przeznaczonych do tego celu. Takich jak np. cmonitor.pl, za jego pomocą sprawdzisz pozycję bloga wpisując słowo kluczowe oraz podając nazwę domeny.
Miejsce 17, co zgadza się z "ręcznym" liczeniem pozycji w wyszukiwarce Google.

Ćwiczenie

Sprawdź pozycję swojego bloga dla jednego lub kilku słów kluczowych dotyczącego Twojego bloga, na których pozycjonowaniu Ci zależy. Zrób to za pomocą wyszukiwarki Google (pamiętaj o trybie prywatnym) lub za pomocą cmonitor.pl i koniecznie ją zanotuj tak, aby później sprawdzić efekty swoich działań.

Dlaczego Google?

Dlaczego sugeruję Ci sprawdzanie pozycji w wyszukiwarce Google? Otóż dlatego, że jest ona liderem wśród wyszukiwarek na rynku, niezmiennie od wielu lat. Dane te możesz sprawdzić między innymi w rankingu wyszukiwarek w lipcu 2016.

Czy ta lekcja była dla Ciebie przydatna?

Jeżeli tak, podziel się nią z innymi za pomocą poniższego przycisku lub po prostu podeślij link do niej znajomej osobie. : )

2 komentarze:

 1. bardzo przydatna z stronami firmowymi, ktorymi sie zajmuję nie jest tak źle jak myślałem, ale trzeba będzie jeszcze trochę nad nimi popracować.
  Czekam na nastepne lekcję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję i życzę powodzenia w realizacji! : )

   Usuń