14 sierpnia 2016

Czym są słowa kluczowe i jak je dobierać?

Czym są słowa kluczowe?

Słowa opisujące zawartość bloga. Tak w skrócie możemy zdefiniować pojęcie słów kluczowych. Dzięki nim nasz blog jest znajdowany przez wyszukiwarki. Możemy wyróżnić kilka typów słów kluczowych: BRANDOWE (marka) - odnoszą się do nazwy marki oraz domeny. Możesz również zastosować regionalizację jeżeli Twój blog dotyczy konkretnej lokalizacji, np. prowadzisz bloga o kwiatach i kwiaciarnię w konkretnej miejscowości, którą reklamujesz za jego pomocą. Używane są w wyszukiwarkach przez osoby, które miały już styczność z marką, ale nie pamiętają adresu bloga lub poszukują bloga o konkretnej tematyce w danym regionie.
BRANDOWE (marka) - odnoszą się do nazwy marki oraz domeny. Możesz również zastosować regionalizację jeżeli Twój blog dotyczy konkretnej lokalizacji, np. prowadzisz bloga o kwiatach i kwiaciarnię w konkretnej miejscowości, którą reklamujesz za jego pomocą. Używane są w wyszukiwarkach przez osoby, które miały już styczność z marką, ale nie pamiętają adresu bloga lub poszukują bloga o konkretnej tematyce w danym regionie.
SHORT-TAIL (krótki ogon) - określają ogólną tematykę bloga i zawierają jeden lub dwa wyrazy. Używane są w wyszukiwarkach najczęściej przez osoby, które rozpoczynają swoje poszukiwania i nie mają jeszcze określonych wymagań.
LONG-TAIL (długi ogon) - określają bardziej sprecyzowaną tematykę bloga i zawierają więcej niż dwa wyrazy. Używane są w wyszukiwarkach przez osoby, które mają określone wymagania.

Jak dobierać słowa kluczowe?

Słowa kluczowe w zależności od typu dobieramy podając proste słowa opisujące naszą witrynę, a następnie dodając do nich dodatkowe określenia, nadające im szczegółowości.
Przykładowo posłużę się słowami kluczowymi opisującymi mojego bloga.

Koniecznie zapamiętaj!

Stosując słowa kluczowe, staraj się pomijać te ogólne tworząc z nich dwu- lub trójelementowe frazy, nie używaj w nich spójników, np. indywidualne i spersonalizowane projekty blogów.

Ćwiczenie

Weź kartkę (minimum A4) i coś do pisania, a następnie wykonaj podobne diagramy, drzewa słów kluczowych dla Twojego bloga. Rozpocznij od tego opisującego Twoją markę, a następnie wykonaj je dla tematyki bloga. Wykorzystamy je w późniejszych lekcjach. Jeżeli poniesie Cię wyobraźnia, nie ograniczaj się do kartki A4.

Czy ta lekcja była dla Ciebie przydatna?

Jeżeli tak, podziel się nią z innymi za pomocą poniższego przycisku lub po prostu podeślij link do niej znajomej osobie. : )

2 komentarze:

  1. Bardzo dobra lekcja i w sumie teraz tworzę słowa kluczowę na nową stronę, przemyślałem je i chyba tak źle wcześniej nie robiłem.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. : ) Często dobieramy je domyślnie, nawet nie znając zasad. Jednak gdy poznamy zasady, na pewno pojawi się więcej pomysłów. : )

      Usuń