30 maja 2016

Skuteczne pozycjonowanie

Korzystając z dobrodziejstwa Internetu i wirtualnej czytelni jaką jest IBUK Libra, o której wspominałam już we wcześniejszej recenzji, udało mi się poruszyć kolejny, moim zdaniem istotny temat dla każdego blogera, jakim jest pozycjonowanie witryny internetowej.
Z zagadnieniem tym spotka się prędzej czy później każdy, kto ma do czynienia z publikowaniem wirtualnych treści. Temat jest dość rozległy, ale wart omówienia, ponieważ to, jak nasza strona | blog jest wysoko wyświetlana w wynikach wyszukiwania ma przełożenie na liczbę wejść na naszą witrynę.
Ciekawość oraz chęć zwiększenia pozycji mojej strony | bloga w wyszukiwarce skłoniły mnie do przeczytania tej książki. Podstawowe techniki pozycjonowania stosowałam, ale nigdy nie przykładałam do tego większej wagi.
Przejdźmy więc do omawianej pozycji, książki "Skuteczne Pozycjonowanie" - Tomasz Grzyb, która została opisana następującymi słowami:
"Jak w krótkim czasie sprawić, aby Twoja strona WWW zajmowała Pierwsze miejsce w Google? Poznaj sposoby, triki, sztuczki, narzędzia, które w niedługim czasie wzniosą Twoją witrynę na szczyty najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych! Nie potrzebujesz żadnego doświadczenia w Pozycjonowaniu WWW. Publikacja została napisana w taki sposób, że jest jasna, prosta i zrozumiała nawet dla kompletnych laików, którzy nigdy nie zetknęli się z tym tematem."
Opis bardzo zachęcający, ale czy prawdziwy? Nie do końca...
Przestrzegę Cię na początku, jeżeli myślisz, że po przeczytaniu tej książki {lub jakiejkolwiek innej o tej tematyce} Twoja strona | blog zajmie Pierwsze miejsce w Google, to oczywiście jest to możliwe do zrobienia, jednak nie myśl sobie, że gdy tak się stanie to sprawa załatwiona. Utrzymanie tej pozycji zwykle wymaga sporych wysiłków i ciągłych działań, a na to jak zapewne się domyślasz, trzeba poświęcić sporo cennego czasu.
Jak najbardziej są w niej zawarte sposoby, triki, sztuczki i narzędzia pomagające wznieść witrynę internetową na wyższą pozycję najpopularniejszych wyszukiwarek internetowych. Mówiąc o szczytach, byłabym tutaj jednak realistką, bo jeżeli tematyka Twojej strony | bloga jest bardzo znana lub rozległa, to wypozycjonowanie jej wśród ogromnej konkurencji nie będzie takie proste i pochłonie sporo czasu.
Doświadczenia faktycznie nie potrzebujesz, a wszystko co niezbędne do zdobycia podstawowej wiedzy o pozycjonowaniu przekazuje ta książka. Mogę się tutaj zgodzić z jej opisem, że będzie ona przystępna nawet dla kompletnych laików, którzy nigdy nie zetknęli się z tematem pozycjonowania witryn internetowych, gdyż wszystko zostało przedstawione w łatwy i czytelny sposób.

Czy dzięki tej książce wypozycjonuję swojego bloga na Bloggerze?

Dla mnie jest to istotne pytanie, na które chciałam Wam odpowiedzieć. Pozycjonowanie to szereg różnego rodzaju działań, mających za zadanie, za pomocą poszczególnych elementów umieszczanych na stronie | blogu umożliwić robotom wyszukiwarek, czyli specjalnym mechanizmom zbieranie danych i selekcjonowanie ich dopasowując do wyszukiwanych w wyszukiwarkach fraz. Im więcej wyszukiwanych danych będzie zawierała strona | blog tym wyżej pojawi się ona w wyszukiwarce. Niestety w przypadku Bloggera cześć opisanych czynności może nie być do końca możliwa. Dlaczego? Ponieważ Blogger posiada wbudowane narzędzia, które same w sobie są brane pod uwagę podczas pozycjonowania. Należy wówczas sprawdzić, czy zamierzony efekt nie został już osiągnięty. Przykładem tutaj może być między innymi TYTUŁ BLOGA lub jego OPIS, które w Bloggerze podaje się w specjalnych polach w panelu administracyjnym, natomiast w przypadku standardowego pozycjonowania należy to zrobić wewnątrz kodu HTML za pomocą znaczników <title>TYTUŁ BLOGA</title> oraz <description>OPIS</description> opisanych w książce. Niech zgadnę, przeraziło Cię to właśnie? Nie martw się, nie jest to wcale takie straszne, niech nie zrazi Cię to do jej przeczytania. Blogger ułatwia wiele rzeczy, z pozycjonowaniem włącznie. Nie znaczy to, że nie możemy zastosować między innymi takich znaczników, próbowałam i da się, czasem jest to wręcz przydatne.

Czy dzięki tej książce faktycznie zwiększę pozycję strony | bloga w wyszukiwarce?

Jak najbardziej tak. Czytając tę książkę wykonałam kilka opisanych w niej czynności i pozycja mojej strony oraz bloga w wyszukiwarce poszybowała kilka pozycji w górę. Udało mi się nawet pojawić na pierwszej stronie, dlatego mogę z czystym sumieniem polecić przeczytanie tej książki nawet blogerom korzystającym z platformy Blogger, ponieważ nawet jeżeli nie wszystko z niej wykorzystacie, to na pewno poszerzycie swoją wiedzę i wykorzystacie jej sporą cześć w praktyce. Natomiast zarówno właściciele stron | sklepów | blogów mogą spokojnie rozważyć jej przeczytanie , jako że zawiera wiele uniwersalnych informacji dotyczących pozycjonowania.
Jeżeli planujesz przeczytać tę pozycję książkową możesz to zrobić jeżeli masz dostęp do wirtualnej czytelni jaką jest IBUK Libra i Twoja biblioteka posiada dostęp do tej książki. Polecam przeczytać jej fragment. Można ją zamówić jako E-book Skuteczne pozycjonowanie [Pobranie pliku z zabezpieczeniem watermark]. Niestety nie jest ona dostępna w formie papierowej, ale biorąc pod uwagę, że jej zawartość jest bardzo wizualna, a tekstu jest stosunkowo niewiele, nawet jeżeli nie przepadasz za tą formą przekazu spokojnie przebrniesz przez ten poradnik otwierając go np. na smartfonie w czasie podróży.
Chętne poznam Wasze opinie na temat tej pozycji, więc jeżeli czytaliście lub przeczytacie wspomnianą wyżej książkę, zapraszam do kontaktu w komentarzach lub prywatnie.