1 marca 2016

HTML5 i CSS3 Definicja nowoczesności

Tym razem nie będzie rozwodzenia się nad edukacyjną treścią, nie będzie też cytatów. Będzie natomiast o książce, przekonującej pomimo swojej formy, że da się prosto i przyjemnie przygotować stronę internetową od podstaw, i do tego responsywną! Prosto, szybko i bez zgłębiania obszernej dawki wiedzy.

Czym jest HTML5?

To nic innego jak język wykorzystywany do tworzenia i prezentowania (obecnie głównie tworzenia) stron internetowych.

Czym jest CSS3?

Są to kaskadowe arkusze stylów, służące do opisu formy prezentacji (wyparły w tym język HTML) stron internetowych. Język ten pozwala za pomocą reguł określić w jaki sposób ma zostać wyświetlona zawartość strony internetowej.

Czym jest responsywność strony internetowej?

To jej eleastyczność, możliwość dostosowania jej wyglądu oraz wyświetlanych na niej elementów do wielkości wyświetlacza w urządzeniu, na którym ją otwieramy. Strona responsywna wygląda inaczej w zależności czy jest wyświetlana na komputerze, tablecie czy też smartfonie - w zależności od ich rozdzielczości.
Strony responsywne zasadniczo wyparły wersje mobilne stron, gdyż te są przygotowywane dla konkretnego obszaru wyświetlania, czyli np. osobno w wersji na tablety i osobno na telefony. Wymaga to większego nakładu pracy, często wręcz powielania treści, a biorąc pod uwagę różnice i ciągłe nowości sprzętowe, prostszą i bardziej uniwersalną opcją jest strona responsywna.
W książce HTML5 i CSS3 DEFINICJA NOWOCZESNOŚCI - Dawid Mazur znajdziesz wiedzę popartą praktycznym przykładem. Tutaj nie uczysz się jak zrobić stronę tylko po prostu ją robisz. Krok po kroku od podstaw. Książka jest napisana w tak przejrzysty sposób, że nawet jeżeli w tym momencie pierwszy raz masz styczność z HTML i CSS to czytając tę książkę uważnie, będziesz w stanie stworzyć własną, responsywną stronę internetową nawet w ciągu jednego dnia!
Moim zdaniem jest to rewelacyjna pozycja dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę w temacie tworzenia stron internetowych lub po prostu ciekawych tej tematyki. Jest ona aktualna, co jest istotne w przypadku książek o HTML i CSS ponieważ w bibliotekach często spotykamy pozycje sprzed dekady, gdzie możemy natknąć się na solidną dawkę wiedzy, która nie jest nam tak naprawdę potrzebna, jeżeli chcemy coś stworzyć w miarę szybko dla własnych potrzeb. W tej tematyce polecam więc przede wszystkim czytanie aktualnych treści dotyczących nowych wersji tych języków oraz standardów projektowania stron internetowych.
Książkę udało mi się przeczytać na IBUK Libra, czyli platformie książek elektronicznych, którą odkryłam bardzo niedawno i jestem nią zachwycona! W przeciwieństwie do tradycyjnej biblioteki znalazłam tutaj aktualne pozycje warte przeczytania, takie jak opisywana książka. Wystarczy założyć konto lub zalogować się przez Facebook lub Google, a następnie poprosić o PIN w jednej z wybranych bibliotek gdzie jesteśmy zapisani lub wypełnić specjalny formularz na stronie biblioteki, tak było w moim przypadku i zaraz na drugi dzień otrzymałam PIN drogą mailową.
Gorąco polecam Wam stworzenie responsywnej strony internetowej z HTML5 i CSS3 Definicja nowoczesności, naprawdę warto. Możecie przeczytać jej fragment (dostępny w zakładce Dodatki) na stronie wydawnictwa. Dostępna jest tam w formie książki lub ebooka. A także w księgarni internetowej Dobre Książki.