1 lutego 2016

Pracuj dla Pieniędzy, Projektuj dla Przyjemności

O podręczniku dla freelancera dzisiaj słów kilka. Miesiąc temu przedstawiłam Wam moje odczucia po przeczytaniu książki Logo Design Love napisanej przez tego samego autora. Zakupu ani trochę nie żałuję i ciesze się, że w ciemno zakupiłam je obie.
Czym jest Pracuj dla Pieniędzy, Projektuj dla Przyjemności. Podręcznik freelancera? Otóż niczym innym jak zbiorem podstawowej wiedzy, którą powinien nabyć każdy, kto ma zamiar zająć się działalnością projektową, nie tylko w sensie graficznym, ale moim zdaniem dowolnie powiązanym z projektowaniem, gdyż wiele informacji w niej zawartych można przełożyć na inną płaszczyznę.
Znajdujący się obok cytat pojawia się na początku jednego z rozdziałów i taki właśnie plan, mogę powiedzieć bez wątpliwości, pomaga stworzyć ta oto książka, podzielona tematycznie na cztery części.
Część I OD CZEGO ZACZYNAMY - skupia uwagę na osobie freelancera, nad jego cechami charakteru, umiejętnościami czy też doświadczeniem. Pojawia się temat motywacji i profesjonalizmu. Znajdziesz tutaj również kilka cennych rad dotyczących przyjaznego kontaktu z klientem.
"Równowaga to nie stosunek 50/50, lecz oscylowanie wokół pewnej pożądanej normy ze świadomością, że wyniki mogą być różne." John Maeda
Część II KIM POWINIENEŚ SIĘ STAĆ - pomoże Ci odnaleźć się na rynku i znaleźć swoją drogę w branży. Skupia uwagę na planowaniu, wyborze odpowiedniej nazwy dla firmy oraz kreowaniu jej tożsamości. Podaje wady i zalety pracy w domu a biurze. Wspomina o obecności w Internecie i pomaga odnaleźć się w tym wirtualnym świecie. Z tej części dowiesz się również w jaki sposób promować siebie lub firmę i jak należy poszukiwać dobrych klientów. Poruszono również istotny temat kwestii prawnych oraz moralności, a także dlaczego więcej nie zawsze znaczy lepiej.
Część III JAK SIĘ, ZARZĄDZA PROJEKTAMI? - omówiono tutaj kwestie, które mogą być dość problematyczne (zwłaszcza biorąc pod uwagę nasze krajowe realia). Nie zmienia to jednak istoty omawianych zagadnień o tym, jak mądrze wybierać klientów (niestety nie zawsze mamy taki przywilej) czy też wyceniać pracę. Znajduje się tu wiele ciekawych rad jak postępować z klientem, jakie warunki powinniśmy zawierać w umowie oraz informacje jak przeprowadzić najlepszą możliwą prezentację swojej pracy.
"Wykonywanie większej liczby zadań w szybszym tempie nie stanowi substytutu dla zajmowania się właściwymi rzeczami." Stephen R. Covey
Część IV ZANIM SIĘ ROZSTANIEMY - to miejsce gdzie znajdziesz rady mentorów z doświadczeniem projektowym, informacje w jaki sposób pracować bez klientów oraz zabezpieczyć się na ich chwilowy brak. Dzięki takiej wiedzy masz możliwość wyciągnięcia wniosków i działania, a to z kolei powinno przełożyć się na spokój ducha, który pozwoli Ci pracować bez stresu i zamartwiania się o brak klientów. Dowiesz się również jak nie stracić motywacji i miłości do tego czym się zajmujesz. Miłym dodatkiem jest tutaj zbiór przydatnych materiałów, takich jak spis ciekawych książek tematycznych, blogów czy adresów stron internetowych osób pojawiających się w książce.
"Bądź odważny, wierz w siebie i licz się z tym, że przyjdzie Ci długo i ciężko pracować - chociaż, jeżeli kochasz to, co robisz, to właściwie trudno tu mówić o pracy." Jerry Kuyper
"Staraj się uczyć od życia, które powstaje według Twojego oryginalnego projektu. I nie pozwól, aby ktokolwiek Cię od tego odwiódł." Maggie Macnab
Jako freelancer z kilkuletnim doświadczeniem mogę śmiało stwierdzić, że pozycja ta jest idealna dla osób zaczynających swoją przygodę z własną działalnością lub mających ją w planie. Nie ma w niej przesady, ani lania wody. Całość to ogromny zbiór wiedzy zamknięty w niezbyt obszernej książce, którą będzie się czytało w łatwy i przystępny sposób nawet osobom będącym na ścieżce ku staniu się niezależnym twórcą i nieznających fachowej terminologii. Natomiast będących już na odpowiedniej ścieżce, również zachęcam do jej przeczytania, myślę, że warto. Na pewno znajdzie się w niej chociaż odrobina nowej wiedzy, którą warto zgłębić.. Uważam, że istotnym atutem tej książki są zawarte w niej informacje przekazywane nie tylko przez autora, ale również innych freelancerów mających spory wkład w jej zawartość.
Jeżeli zainteresuje Was ta pozycja książkowa polecam przeczytać jej fragment dostępny na stronie wydawnictwa. Można ją zamówić bezpośrednio od wydawcy lub taniej np. w Dobre Książki.
Cytaty zaczerpnięte zostały z Airey David: Pracuj dla Pieniędzy, Projektuj dla Przyjemności, Gliwice 2013